Czy chwasty w zbożu można zwalczać tylko jesienią?

Chwasty, które pojawiają się w zbożu ozimym, znacznie utrudniają mu rozwój. Tempo, w którym rosną niechciane rośliny, jest bardzo duże, a ich okres wegetacji zaczyna się wcześniej niż w przypadku np. pszenicy czy żyta.

Z tego powodu większość rolników decyduje się na stosowanie oprysków już jesienią. Herbicydy, czyli środki, które mają za zadanie pozbywać się m.in. miotły zbożowej, jasnoty purpurowej czy gwiazdnicy pospolitej, powinny być rozpylane w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim dzień powinien być suchy – inaczej środek zostanie spłukany lub zbyt szybko wsiąknie w ziemię, przez co nie zdąży zadziałać na rośliny, które już wykiełkowały.

Istotna jest także temperatura. Herbicydy wykazują największą skuteczność, gdy na zewnątrz jest ok. 12 stopni Celsjusza, choć niektóre z nich działają również w niższych temperaturach. Zwalczanie chwastów w zbożach wiosną jest zatem możliwe i może być zarówno jedynym zabiegiem, jak i uzupełnieniem działań przeprowadzonych jesienią.

Czy zwalczanie chwastów w zbożach wiosną jest trudne?

Proces zwalczania chwastów w zbożach wiosną jest przeprowadzany tak samo jak jesienią. Nie jest trudny, jednak należy trzymać się kilku zasad. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego środka chwastobójczego. Na rynku dostępne są preparaty herbicydowe zawierające zarówno jeden, jak i kilka składników, dzięki czemu można dobrać je pod kątem występujących na polu chwastów. Kolejny etap to wybór odpowiedniego dnia na wykonanie oprysku. Kluczowe są informacje dostarczone przez producenta, które powinny być umieszczone na opakowaniu, jednak w przypadku każdego rodzaju herbicydów powinien być to dość ciepły dzień bez opadów, które mogłyby spłukać środek. Jeśli zbyt wcześnie zostanie zmyty i wsiąknie w ziemię, nie będzie skuteczny. Jeśli powyższe wskazówki nie są dla ciebie wystarczające, zobacz jak prawidłowo przeprowadzić zwalczanie chwastów w zbożach wiosną.

Leave a Reply

  

  

  

Why ask?