Pogrzeby – funkcje, organizacja i koszty

Istnieją różne formy pogrzebania ciała osoby zmarłej. Może one być pochowane w trumnie lub urnie w ostatecznie określonym miejscu. Na tradycyjnym cmentarzu krewni mogą zazwyczaj wybierać najbardziej odpowiadające im miejsce. Jednak wiele cmentarzy oferuje obecnie również groby alternatywne, takie jak kolumbarium lub groby łąkowe (groby trawnikowe). Wybór określonej formy zależy w pierwszej kolejności od życzenia samego zmarłego, który je przekazał w jakiejś formie za życia lub od woli jego najbliższej rodziny.

Jakie funkcje spełnia pogrzeb?

Poza oczywistą koniecznością pochowania ciała pogrzeb spełnia także inne funkcje, które na pierwszy rzut oka nie wydają się tak dostrzegalne. Dla najbliższych krewnych jest to naturalna potrzeba oddania ostatniego szacunku ukochanej osobie. Z tego powodu pochówki zazwyczaj obejmują ceremonię żałobną religijną lub świecką. Wyznawana przez zmarłego religia także odgrywa tutaj istotną rolę. Taka usługa pogrzebowa, której przebieg można częściowo dowolnie zorganizować, oferuje możliwość odpowiedniego docenienia indywidualności zmarłego po raz ostatni w obecności rodziny i przyjaciół oraz godne pożegnania się z tą osobą.

Jak wygląda organizacja pogrzebu i kto się tym zajmuje?

Poza nietypowymi wypadkami pogrzeby organizowane są w taki sam sposób. W tej wyjątkowej sytuacji pomocna jest możliwość przekazania zadań organizacyjnych do domu pogrzebowego i tym samym zapewnienie sobie więcej czasu na żałobę. Ze względu na wymaganą w Polsce prawną opiekę w przypadku śmierci, najbliżsi krewni zmarłego są uprawnieni i jednocześnie zobowiązani do zainicjowania i zorganizowania pogrzebu zmarłego. W idealnym przypadku zmarły przed śmiercią sporządził odpowiednią dyspozycję, w którym zapisał swoje życzenia dotyczące pogrzebu. Jeśli tego nie ma, krewni muszą zaplanować pogrzeb. Oznacza to, że najbliższy krewny musi zdecydować, czy np. będzie wykonana kremacja, czy też ciało zostanie złożone do grobu w formie tradycyjnej.

Ile kosztuje pogrzeb?

Koszty pogrzebu mogą się znacznie różnić w zależności od domu pogrzebowego. Warto zatem przed podjęciem decyzji porównać i dokładnie przeanalizować ceny różnych ofert pogrzebowych. Niemniej jednak są to dosyć znaczne kwoty i należy to pokryć ze stosownego ubezpieczenia lub też odłożonych na ten cel środków finansowych. Po dokonaniu wyboru rodzaju pochówku, trumny lub urny, wybiera się także muzykę pogrzebową, które będzie rozbrzmiewać podczas ceremonii, i dekoracje kwiatowe, co także wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Leave a Reply

  

  

  

Why ask?